Informator zawodowy

 

W Informatorze znajdziesz następujące informacje:

 

Zawody przyszłości

 

Jeszcze kilkanaście lat temu nie było w Polsce obecnie znanych i popularnych zawodów. Rynek pracy nie znał doradców zawodowych, specjalistów marketingu, maklerów giełdowych i innych. Niektóre z tych profesji nadal są zawodami przyszłości, o innych zapomnimy.

 

Porównując rynek pracy; ten z przed kilkudziesięciu lat i obecny (w kontekście zapotrzebowania na określone zawody) można stwierdzić, że niektóre zawody „znikną” z rynku, natomiast rośnie zapotrzebowanie na inne, zupełnie nowe zawody i coraz lepszych specjalistów. Na przykład zawód kowala to nie tylko zajmowanie się podkuwaniem koni, lecz także wytwarzaniem artystycznych przedmiotów z żelaza (meble, ogrodzenia, przedmioty codziennego użytku, itp.).

 

W wyniku analiz przeprowadzonych w Polsce, wiadomo, że do końca 2010 roku drastycznie spadnie, w wyniku redukcji zatrudnienia, liczba górników, hutników, pracowników transportu, przemysłu paliwowego, przemysłu przetwórczego, lekkiego, tartacznego itp. Te same prognozy wskazują na rozwój (za 10-15 lat lub wcześniej) zatrudnienia w obszarach do tej pory słabo obsadzonych. Ma na to wpływ rozwój naszego społeczeństwa w dziedzinach związanych z: badaniami naukowymi, prawem, zdrowiem, oświatą, różnego rodzaju doradztwem, mediami, informacją, itp.

 

Instytut Spraw Publicznych, po dokonaniu analizy rynku pracy stwierdził, że w Polsce będą potrzebni nie tylko specjaliści o wysokich wymaganiach, ale również tacy, którzy będą potrafić zmienić swój zawód lub specjalność. Według ww. instytutu człowiek, który rozpoczynał pracę w latach 90-tych będzie musiał zmienić, co najmniej 6-7 razy swoją specjalność, a nawet zawód, by utrzymać się na rynku pracy. Jedno jest pewne - nie wystarczy w obecnej sytuacji posiadanie konkretnego zawodu. Bardzo istotna jest specjalizacja. Informatyk – programista, to nie to samo, co informatyk a specjalista ds. finansowych, to nie to samo, co ekonomista.

 

Pracownicy Rządowego Centrum Studiów Strategicznych w Warszawie opracowali listę zawodów o najwyższej dynamice wzrostu zapotrzebowania do roku 2010. Z przeprowadzonej analizy wynika, że największy wzrost zapotrzebowania na poszczególne grupy zawodów w roku 2010 w stosunku do 1996 r., uporządkowany metodą rankingu od najwyższej dynamiki do stopniowo malejącej, wystąpiłby w następujących 20 grupach zawodów:

  1. Agenci biur pomagających w prowadzeniu działalności gospodarczej i pośrednicy handlowi.
  2. Techniczny personel obsługi komputerów.
  3. Operatorzy sprzętu optycznego i elektronicznego.
  4. Fizycy, chemicy i pokrewni.
  5. Gospodarze budynków, zmywacze szyb itp..
  6. Operatorzy zautomatyzowanych linii produkcyjnych i robotów przemysłowych w przemyśle.
  7. Informatycy.
  8. Sekretarki i operatorzy maszyn biurowych.
  9. Specjaliści nauk społecznych i pokrewnych.
  10. Robotnicy produkcji wyrobów precyzyjnych z metali i materiałów pokrewnych.
  11. Pracownicy usług ochrony.
  12. Pracownicy ds. Finansowych i statystycznych.
  13. Specjalności ds. Biznesu.
  14. Pozostali specjaliści szkolnictwa i wychowawcy.
  15. Pracownicy działalności artystycznej, rozrywki i sportu.
  16. Architekci, inżynierowie i pokrewni.
  17. Ładowacze nieczystości i pokrewni.
  18. Pozostali pracownicy obsługi biurowej.
  19. Pracownicy opieki osobistej i pokrewni.
  20. Operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych.

 

Zawody, które będą poszukiwane i cenione:

  • Handlowcy specjalizujący się w sprzedaży sieciowej, bezpośredniej, internetowej.
  • Inżynierowie: budowlani, z zakresu telekomunikacji, ochrony środowiska, nowoczesnych technologii, automatyki przemysłowej, cybernetyki.
  • Finansiści: księgowi, specjaliści ds. budżetowania, analizy kosztów, zarządzania finansami.
  • Informatycy: programiści, projektanci serwisu www, graficy komputerowi, administratorzy baz danych i sieci, specjaliści ds. zabezpieczeń.
  • Doradcy zawodowi i personalni (specjaliści ds. rozwoju personelu, rekrutacji, systemów motywacyjnych, efektywności pracy, szkoleniowcy i trenerzy ).
  • Specjaliści zajmujący się obsługą biznesu m. in.: doradcy podatkowi, ubezpieczeniowi.
  • Biotechnicy i biotechnologowie.
  • Personel medyczny: lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, fizjoterapeuci.
  • Nauczyciele języków obcych i tłumacze.

 

Na zatrudnienie mogą też liczyć fachowcy świadczący usługi:

  • Fryzjerzy i kosmetyczki.
  • Pracownicy przemysłu spożywczego.
  • Robotnicy budowlani (do robót wykończeniowych).
  • Sprzedawcy i handlowcy.


Zawody poszukiwane na rynkach pracy państw członkowskich UE

W większości państw UE najbardziej poszukiwani są pracownicy fizyczni, a w szczególności sezonowi (zbiory owoców, warzyw, budownictwo, hotelarstwo i gastronomia). Niektóre kraje chętnie przyjmują pracowników z wysokimi kwalifikacjami: informatyków, inżynierów czy lekarzy. Zawody, których przedstawiciele są w danym kraju najbardziej poszukiwani to:

  • Austria – w sezonie zimowym w hotelach recepcjoniści, kelnerzy, pokojowi.
  • Belgia – w Brukseli: urzędnicy oraz tłumacze, informatycy, sprzątaczki.
  • Dania – głównie lekarze, pielęgniarki i pracownicy domów opieki społecznej, ale też kucharze i kelnerzy.
  • Francja – zawody związane z telekomunikacją, przemysł metalurgiczny i stoczniowy.
  • Finlandia – branża IT (programiści specjaliści od sieci komputerowych), personel medyczny.
  • Grecja – praca sezonowa w turystyce oraz marynarce i inżynierowie budowlani.
  • Hiszpania – branża ogrodniczo – rolnicza, budowlana, pomoce domowe i opiekunki do dzieci.
  • Irlandia – informatycy, architekci, finansiści, personel medyczny.
  • Niemcy – budownictwo, rolnictwo, gastronomia, personel medyczny, informatycy.
  • Portugalia – rolnictwo, turystyka, budownictwo, kierowcy, mechanicy.
  • Szwecja – rolnictwo, leśnictwo, personel medyczny.
  • Wielka Brytania – turystyka, gastronomia, budownictwo, personel medyczny, finansiści, informatycy, nauczyciele.
  • Włochy – pielęgniarki, lekarze, pracownicy budowlani, pomoce domowe, turystyka, gastronomia.
  • Luksemburg – pojedyncze oferty pracy (specjaliści wysokiej klasy).

 

Popyt na pracę wynikający z ofert zgłaszanych do urzędów pracy w województwie świętokrzyskim

Struktura zawodowa bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy województwa odzwierciedla zmiany zachodzące na rynku pracy. Przekształcenia własnościowe, restrukturyzacja a często i likwidacja branż przemysłu maszynowego, metalurgicznego, zbrojeniowego i hutnictwa przyczyniły się do znacznej redukcji zatrudnienia w przedsiębiorstwach. Związku z procesami automatyzacji i robotyzacji zmieniła się struktura zatrudnienia w przemyśle. Przede wszystkim zmniejszyła się liczba miejsc pracy, które łączyły się z wykonywaniem prac powtarzalnych, prostych, wymagających stosunkowo niskich kwalifikacji zawodowych, natomiast wzrosło zatrudnienie specjalistów. Świętokrzyskie pod względem ilości zgłaszanych ofert pracy plasuje się na ostatnich pozycjach w kraju. Mniej ofert pracy wpłynęło jedynie do urzędów pracy województwa podlaskiego i opolskiego.

 

Najwyższe zapotrzebowanie dotyczy pięciu grup zawodowych:

  1. Pracowników przy pracach prostych (robotników: gospodarczych, pomocniczych w górnictwie i budownictwie, przy prostych pracach w przemyśle oraz pomocy domowych, sprzątaczek i praczek) – 27,9%.
  2. Techników i innego średniego personelu (pracowników administracyjnych np. technik administracji) – 18%. Na jedno miejsce oczekuje 7 bezrobotnych.
  3. Pracowników biurowych (pracownik obsługi biurowej np. technik prac biurowych) – 15,8%.
  4. Robotników przemysłowych i rzemieślników (robotników budowlanych stanu surowego, kowali i ślusarzy, robotników: produkcji wyrobów włókienniczych, odzieży i pokrewnych oraz w przetwórstwie spożywczym) -14,6%. Na jedno miejsce pracy oczekuje 10 bezrobotnych.
  5. Pracowników usług osobistych i sprzedawców (sprzedawców oraz pracowników usług domowych i gastronomicznych, pracowników opieki osobistej) – 12,6%. Na jedno miejsce pracy oczekuje 3 bezrobotnych. W grupie zawodów handlowych mamy do czynienia, z jednej strony z wysokim bezrobociem, z drugiej zaś z dużą liczbą ofert pracy. Duża fluktuacja kadr w tej grupie może wynikać z niedostosowania kwalifikacji zawodowych do potrzeb zgłaszanych przez pracodawców.


Najmniejsze zainteresowanie pracodawcy wykazują następującymi grupami zawodowymi:

  1. Pracownicy z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi (specjaliści ds. ekonomicznych i zarządzania, nauczyciele, specjaliści szkolnictwa i wychowawcy, inżynierowie budownictwa i inżynierii środowiska) – 5,9%. Na jedną ofertę pracy oczekuje 10 bezrobotnych.
  2. Operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (kierowcy, operatorzy urządzeń energetycznych, monterzy maszyn i urządzeń mechanicznych: aparatury, maszyn i sprzętu elektrycznego, wyrobów z metalu, gumy i tworzyw sztucznych) - 4,5%. Na jedną ofertę pracy oczekuje 3 bezrobotnych.
  3. Rolnicy, ogrodnicy, leśnicy – 0,5%. Liczba oczekujących na jedną ofertę pracy w tej grupie była najwyższa i wynosiła 11 nowo zarejestrowanych bezrobotnych.

 

Polski rynek pracy zmienia się w bardzo szybkim tempie. Jest to przede wszystkim wynikiem adaptowania się naszej gospodarki do realiów panujących na globalnym rynku pracy. Dlatego warto zdawać sobie sprawę, że w Polsce pojawią się zawody, których jeszcze nie znamy, a którymi potencjalnie już warto się zainteresować. Staje się to już istotne w momencie wyboru kierunku studiów. Oprócz specjalizacji niesamowicie ważne są dodatkowe umiejętności. Bardzo prawdopodobne będzie, że wkrótce i w naszym kraju ludzie będą zmieniali zawody czy też branże, co kilka lat. Dlatego najważniejsze jest kształcenie w sobie prawdziwych, praktycznych umiejętności, które następnie będzie można wykorzystać w każdym środowisku. Do tych najważniejszych umiejętności należy zaliczyć:

  • znajomość języków obcych,
  • umiejętność wykorzystania komputera w codziennej pracy,
  • umiejętności interpersonalne.

 

Do tych trzech kluczowych grup umiejętności warto jeszcze dodać zdolność do szybkiego uczenia się, otwartość na zmiany oraz umiejętność docierania do odpowiednich informacji. Rynek pracy staje się coraz bardziej globalny i w każdej dziedzinie przydają się informacje z pozornie nie związanych obszarów wiedzy. Wszystkie te aspekty sprawy powodują, że istnieje grupa zawodów, na które prawdopodobnie za kilka lat powstanie zapotrzebowanie na dużą ilość specjalistów: informatycy, finansiści, inżynierowie, logistyka, sprzedaż, marketing, zarządzanie zasobami ludzkimi.

 

Jednocześnie z powyższymi grupami zawodowymi rozwinie się zapotrzebowanie na różnego rodzaju doradców – specjalistów z takich dziedzin jak: psychologia, socjologia, problemy rodzinne, doradztwo zawodowe. Coraz większą rolę będą odgrywać wolne zawody takie jak lekarze czy prawnicy. Coraz częściej sprawdzeni specjaliści zatrudniani będą jako zewnętrzni konsultanci przy kilku przedsiębiorstwach na raz. Wzrośnie rola kontraktów na czas określony, umów tymczasowych czy innych niekonwencjonalnych form zatrudnienia.

 

 

Lokalne instytucje wspomagające poszukiwanie pracy

 

Centrum Informacji i Planowania
Kariery Zawodowej
Wojewódzki Urząd Pracy
Al. Witosa 86
25-561 Kielce
tel.: 041-364 -16-00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.wup.kielce.pl

 

Klub Pracy
Powiatowy Urząd Pracy
ul. Kolberga 4
25-620 Kielce
tel.: 041-367-11-00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.pupkielce.pl

 

Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP
Świętokrzyska Wojewódzka Komenda OHP
ul. Klembowskiego 3
25 - 829 Kielce - Słowik
tel.: 041-345-99-84 wew. 15
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.swietokrzyska.ohp.pl

 

Centrum Doradztwa, Poradnictwa Zawodowego
i Pośrednictwa Pracy
Zakład Doskonalenia Zawodowego
ul. Paderewskiego 55
25-950 Kielce
tel.: 041-366-47-91 wew. 240
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.agencjazatrudnienia.zdz.kielce.pl

 

Biuro Aktywizacji Osób Bezrobotnych
Caritas Diecezji Kieleckiej
ul. Wesoła 54
25-010 Kielce
tel.041–344–46–72
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kielce.caritas.pl

 

Akademickie Biuro Karier
Uniwersytet Humanistyczno – Przyrodniczy
ul. Żeromskiego 5, pokój nr 1
25-369 Kielce
tel.: 041-349-72-85
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.pu.kielce.pl

 

Biuro Zawodowej Promocji Studentów 
i Absolwentów
Politechnika Świętokrzyska
Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 7,
bud. C, pok. 10
tel.: 041-34-24-540
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.tu.kielce.pl/biurokarier

 

Biuro Karier
Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa
ul. Jagiellońska 109 A
25-734 Kielce
tel.: 041-345-52-56
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kariera.wseip.edu.pl

 

Biuro „Kariera”
Wyższa Szkoła Handlowa
ul. Peryferyjna 15, pokój 233, pawilon B
25-562 Kielce
tel.: 041-362-72-16
e-mail.: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kariera.wsh-kielce.edu.pl

Biuro Karier
Wyższa Szkoła Umiejętności
ul. Wesoła 52, pokój nr 9 (na przeciwko biblioteki)
25-353 Kielce
tel.: 041-344-60-16
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.wsu.kielce.pl

 

Biuro Karier „Syzyf”
Wszechnica Świętokrzyska
ul. Elizy Orzeszkowej 15
25-435 Kielce
tel.: 041-331-12-44

 

Adecco
ul. Duża 3
25-304 Kielce
tel.: 041-341-53-84
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.adecco.pl

 

Centrum Kariery
Al. Solidarności 36
25-323 Kielce
tel.: 041-334-78-21
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.centrumkariery.pl

 

EP- Personel i Organizacja, Pióro Ewa
ul. Planty 6/3
25- 409 Kielce
tel.: 041-341-74-70
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.ep-personel.com.pl

 

Manpower Polska Sp. z o.o.
ul. Kozia 2, 1 piętro
tel.: 041-343-24-01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.manpower.pl

 

Randstad
ul. Kozia 2
25-514 Kielce
tel.: 041-346-32-24
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.randstad.pl

 

Agencja Pracy OTTO
ul. Leśna 9
25 - 509 Kielce
tel.: 041-341-60-35
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www2.ottoagency.pl

 

Agencja Pośrednictwa Pracy „Pro Bono”
ul. Paderewskiego 24
25-004 Kielce
tel.: 041-343-17-84
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.probono.net.pl
 

Startpeople
ul. Hutnicza 1/205
27-200 Starachowice
tel.: 041-275-72-80
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.startpeople.pl

 

 

© 2024 Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach

Stroną administruje IThelper.pl - Szablony Joomla na zamowienie

Poprawny kod XHTML 1.0 oraz CSS